ROK: 2012

INWESTOR: Miasto Opole

POWIERZCHNIA : 7 230m2

FAZA: projekt koncepcyjny

LOKALIZACJA: Opole

Park naukowo-technologiczny, jako miejsce sprzyjające rozwojowi nowych pomysłów i innowacyjności, potrzebuje odpowiedniego środowiska zapewniającego jednocześnie skupienie, jak i atmosferę do spontanicznych, inspirujących spotkań.

Podstawowym modułem (biurowym, naukowym, przemysłowym) tego organizmu jest kostka, zaprojektowana jako samowystarczalna przestrzeń do pracy. Każda z komórek została zwrócona do środka założenia, otwierając się poprzez duże przeszklenia na własny fragment wewnętrznego dziedzińca. Dodatkowym zabiegiem eliminującym rozpraszające oddziaływanie otoczenia było takie usytuowanie stanowisk parkingowych, aby hałas samochodów nie zakłócał spokoju pracujących.

Istotną rolę w całym założeniu pełnią części wspólne, znajdujące się w miejscach przecięcia się dróg użytkowników parku. Sposób ukształtowania tych przestrzeni stwarza wiele scenariuszy sprzyjających spotkaniom, nawiązywaniu rozmowy.

W centrum zespołu zlokalizowany został Projekt nr 5. Strefa integracji o wielofunkcyjnym charakterze (przestrzeń na wykłady, konferencje, targi, wystawy, sport, kantynę) obiega dziedziniec dookoła i jest miejscem, które pozwala użytkownikom zregenerować siły, znaleźć wyciszenie, a jednocześnie poprzez nieformalny charakter stymuluje przepływ wiedzy i informacji.