ROK: 2015

FAZA: praca konkursowa

LOKALIZACJA: Sosnowiec, Park Środula

Lokalizacja Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Parku Środula, miejsca o wyraźnym i zdefiniowanym kontekście przyrodniczo – kulturowym narzuca konieczność stosowania środków kształtowania przestrzeni wpisujących projektowane założenie bez degradacji tegoż kontekstu. Położenie terenu na wyraźnym skłonie, w sąsiedztwie górki (stoku narciarskiego) narzuciło nam zastosowanie odpowiednich rozwiązań wynikających zarówno z naszych odczuć jak i rozumienia tej przestrzeni.

Podstawową decyzją kompozycyjną było zatem projektowanie kompleksu w sposób możliwie skromny tak, by obiekty o znacznych przecież wymaganiach kubaturowych nie zdominowały otoczenia. Z pomocą przyszło nam ukształtowanie terenu w postaci skłonu oraz lokalnych wyrobisk, które wykorzystaliśmy do wkomponowania bryły stadionu tak by był jak najniższy oraz górka, która stała się domykającą pierzeją projektowanego placu, dedykowanego wydarzeniom sportowym.

Miejsce, które wybraliśmy na plac- centrum założenia, znajduje się w przewyższeniu terenu. Wykorzystaliśmy je jako poziom podstawowy, położenia wejść głównych i dostępu do trybun w każdym z projektowanych obiektów. Centrum widowisk sportowych czyli murawa, płyta boiska oraz tafla lodowiska znajdują się poniżej poziomu wejść głównych, są one niejako w zagłębieniu. Rozwiązanie to odpowiada naturalnym spodkom terenu . Dodatkowym atutem zastosowanego rozwiązania jest możliwość zmniejszenia wysokości budynków a w połączeniu z zastosowaniem płaskich dachów możemy mówić o obiektach w parku a takimi właśnie chcielibyśmy je widzieć.

Elewacje budynków zostały zróżnicowane poprzez wynikające z funkcji poszczególnych obiektów otwarcia/przymknięcia oraz zastosowanie różnorodnej kolorystyki. Naszą intencją jest jednak poruszanie się w odcieniach bieli, szarości i grafitu, tak by budynki harmonizowały z otoczeniem niezależnie od pory roku. Jedynymi akcentami kolorystycznymi powinny pozostać barwy klubowe, potraktowane jako elementy systemu identyfikacji wizualnej.

Etap 1 – Stadion 12 000 miejsc

Etap 2 – Hala portowa

Etap 3 – Stadion lodowy

Etap 4 – Stadion 15 000 miejsc